تاریخچه اتحادیه بین الملی مخابرات ITU

مجمع جهانی ارتباطاتINTERNATIONAL TELECOMMUNICATIONS UNION

در بیست و چهارم می 1844 ساموئل مورس اولین تلگراف را روی خطی بین واشنگتن و بالتیمور فرستاد و طلایه دار عصر مخابرات گردید.ده سال بعد تلگراف در دسترس عموم قرار گرفت و لی وسیله ای برای ارتباط بین المللی نبود.زیرا کشورها از سیستم های متفاوتی استفاده می کردند. و برای حفظ اسرار نظامی و سیاسی کدهای خاص خود را داشتند.

پیغام های دست نویس ابتدا ترجمه و به کشورهای همسایه تلگراف می شد.بنابراین جای تعجب نبود که کشورها اقدام به عقد موافقتنامه هایی در جهت ارتباط شبکه های تلگراف بگیرند.هر اتصال تعداد زیادی از این پیمان نامه ها را می طلبید.(برای مثال بالغ بر پانزده معاهده لازم بود تا تلگراف پایتخت پروس را به سایر ایالات آلمانی ارتباط دهد.)

رشد رو به تزاید شبکه های تلگراف در کشورهاو استفاده از این ابزار شگفت آور، 20 کشور اروپایی را بر آن داشت در چارچوب یک توافق چند جانبه به وضع قوانین مشترک و استاندارد کردن تجهیزات، آموزش هماهنگ متصدیان ،و تعرفه های صورتحساب بپردازند.

در 17 می  1865  بعد از دو ماه و نیم مذاکره سخت، اولین معاهده تلگراف بین 20 کشور شرکت کننده در اتحادیه تلگراف منعقد گردید که این را می توان در حکم تولد ITU دانست. این در حالیست که بعد از 140 سال از گذاشت آن تاریخ، هنوزدر خیلی از مباحث مفاد آن معتبر است.

اختراع تلفن در سال 1876 و توسعه آن موجب قانونگذاری تلفن در سال 1885 شد.

اختراع تلگراف بی سیم در سال 1886 در واقع اولین اختراع اولین ارتباط از نوع رادیویی بود.استفاده از این تکنیک جدید بویژه در امر دریانوردی موجب گردهم آیی رادیویی در سال 1903 در جهت تنظیم مقررات ارتباطات رادیو تلگراف شد.اولین کنفرانس تلگراف رادیویی در سال 1906 منجر به عقد اولین پیمان دراین زمینه شد.

در سال 1920 بخش صدا در کمپانی مارکونی  آغاز به کار کرد.

در سال 1927 کمیته جهانی مشاوره ای رادیو(CCIR) دایر شد.

کمیته مشاورهای بین المللی تلفن (CCIF) در سال 1924تشکیل گردید و کمیته مشاوره ای بین المللی تلگراف (CCIT)در سال 1925.

CCIR مسئول هماهنگی مطالعات فنی و آزمایش، اندازه گیری و تنظیم استاندارهای مخابراتی گردید.

CCI  ها همچنین مسئول برپایی کنفرانسهای قانونگذاری هیئت توافقات بین المللی بودن که شامل تمام بخش های مخابراتی می شد.

در سال 1927 مجمع ، باندهای فرکانس رایویی کلیه خدمات مخابراتی  از قبیل ایستگاههای ثابت ، زمینی، دریایی ، هوایی، موبایل و پخش آماتور را مشخص کرد.

در سال 1932 در کنفرانس مادرید، مجمع تصمیم به ادغام معاهده نامه تلگراف مصوب 1865 و معاهده  رادیو تلگراف تنظیم شده در سال 1906 به فرم معاهده بین المللی مخابرات گرفت. و اسم آن را از اول ژانویه 1934 به اتحادیه جهانی مخابرات  تغییر داد. به گونه ای که حوزه مسئولیت آن هرگونه ارتباطات باسیم ، رادیو ، سیستم های نوری یا الکترو مغناطیسی را شامل شود.

در سال 1947 بعد از جنگ جهانی دوم ITU به منظور توسعه و نوسازی ساختارش کنفرانسی به پا داشت و در قالب یک موافقت به سازمان ملل  به آژآنسی از آن سازمان تبدیل گردید.

در تاریخ 15 اکتبر 1947  کنفرانس تصمیم گرفت که مرکز کار سازمان را  که از سال 1868 در برن بود به ژنو در سال 1948 منتقل کند.

در سال 1956 CCIT و CCIF در یکدیگر ادغام شدند و  CCITT کمیته مشورتی بین المللی تلفن و تلگراف به منظور پاسخگویی موثرتر به نیازهای این دو نوع ارتباط و توسعه های بوجود آمده تشکیل شد.

این سالها مقارن با پرتاب اولین ماهواره SPUTNIK 1 از سوی شوروی و شروع عصر فضا بود. در سال 1963 اولین ماهواره مدار ثابت زمین طبق طرحی که در سال 1945 بوسیله آرتور.سی .کلرک طراحی شده بود به منظور استفاده مخابراتی در مدار زمین قرار گرفت. این ماهواره های و سیستم های ارتباطی رادیویی و کابلهای زیردریایی امکان ارتباط با فواصل دور را تامین میکردند.

به منظور برخورد شایسته با عصر فضا ،CCIR در سال 1959 گروه مطالعات ارتباطات رادیویی فضایی را تشکیل داد و اولین کنفرانس به منظور تدوین فرکانس های سرویس فضایی در سال 1963 منعقد گردید.

در سال 1989 کنفرانس تام الاختیاری منعقد گردید و در آن بر ضرورت انتقال تکنولوژی به  کشور های در حال توسعه همانند فعالیت های سنتی ITU  از قبیل هماهنگ سازی و استاندارد کردن قوانین بین المللی تاکید کرد و دفتر توسعه ارتباطات (BDT) را تاسیس نمودند.

این دفتر کارش را در جهت توسعه کشورهای جهان سوم در سال 1990 آغاز کرد.اختراع در عرصه ارتباطات به مجموعه تحقیقات جهانی در این زمینه می پیوندد. و به این ترتیب منابع اطلاعاتی مفید و قابل دسترسی در اختیار کشورهای عضو قرار می گیرد. آنچه موجب رشد سریع مخابرات میگردد ناشی از طرح مسایلی است که در این مجمع مطرح میشود.

کار مجمع با مشکلات رو به تزایدی شروع شد و این در حالی بود که وقت قابل تخصیص برای حل این معضلات کوتاه بود.

در عین حال تغییر وضعیت کشورهای عضو باعث تاثیرات زیر در کار مجمع می گردید:

-از رده خارج شدن برخی فن آوریها توسط فن آوری های جدید قبل از اینکه به بازر راه یابند و با توجه به اینکه نیازهای فراهم آورندگان سرویس و کاربران همیشه در حال افزایش است در نتیجه ساختار فنی اقتصادی حقوقی متحمل  تغییرات اساسی است که هر کشور به کشور دیگر متفاوت می باشد.

-تعداد اعضا در طی 140 سال 9 برابر شده است که در جهت تثبیت نقش جهانی مجمع لازم است در انطباق با تنوع تجهیزات و منابع، پویا و فعال باشند.

-مخابرات به بازاری پر رقابت در عرصه بین المللی تبدیل شده است و زمان اینکه چند سازنده محدود به بازار یک منطقه جغرافیایی بودند و در سطح ملی حمایت می شدند سرآمده است.

-در حوزه مخابرات گرایش های جدیدی در راستای فراگیر شدن ، تعدیل قوانین و مقررات و تغییرساختار  و شبکه سرویس های ارزش افزوده ،(همگرایی سرویس ها و فن آوریها، شبکه های هوشمند و توافقات بین المللی و منطقه ای به وجود آمده است.

-مخابرات در امور جابجایی و تحول سرویس های غیر مخابراتی مانند  بانک ها، جهانگردی ، حمل و نقل و مشاوره و همچنین سرویس های اطلاع رسانی دخیل است.

و…

مجمع جهانی ارتباطات در گذر از راه باریک تاریخش مجبور است ساختارش را منطبق بر وظایف و مدیریت نافذ  بر روشهای کار و پرداختن به تحولات سریع تجهیزات مخابراتی  بویژه برخورد موثر با تجهیزات بزرگ و خلاقیت  و تکامل تعدادی از شرکا جدید متحول کند.

رشد ثابت تعداد پیچیدگی وظایف که تحت تاثیر فشار دوگانه تکنولوژی و تقاضا می باشد همواره اعضا را به تکامل و انطباق وا میدارد.

به دلایل فوق یک کمیته عالی رتبه در سال 1989  بوسیله کنفرانس تام الختیار تاسیس شد  که به ترسیم طیف وسیعی از پیشنهادات شگفت آور  که بر مبنای اظهارات اعضای ITU فراهم شده بود  از 7 تا 22 دسامبر 1992 می پرداخت.

کنفرانس تصمیم گرفت که افق دیدو زمان بندی تغییرات ساختاری  وظایف اعضا را هموار کند تا راه مجمع را در هزاره جدید  که دهه ای از آن را پشت سر میگذاریم ، جلو برد.

» مجمع جهانی ارتباطات ، ITU، تاریخچه مجمع جهانی ارتباطات ، پارازیت، کمپین مقابله با ارسال پارازیت روی ماهواره»

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s