روش مقابله با پارازیت ماهواره

روش های مقابله با پارازیت های ماهواره ای

منبع:سیخونکsatellite jam

امواج پارازیت در كشور ما به دوصورت ارسال می‏شوند:
اول،از طریق ارسال سیگنال مزاحم روی فركانس كانالی خاص و به سمت ماهواره پخش كننده، كه تنها باعث ایجاد اختلال در تمامی كانالهای موجود در آن فركانس و Transponder خاص در سرتاسر یك قاره،كشور یا منطقه وسیعی می‏شود ولی در مابقی فركانسهای آن ماهواره خللی ایجاد نمی‏كنه و همگی بدون مشكل قابل دریافت هستند.
درست مانند پارازیت‏ها و اختلالاتی كه در جریانات بعد از انتخابات روی كانال‏های BBC و *** انداختند و آنها مجبور به تغییر فركانس و رفتن به ماهواره‏های دیگر شدند.
دوم: ارسال از طریق منابع زمینی كه میتونه از یك منبع ثابت مانند برج میلاد یا توی ماشین به صورت سیار نصب شده باشه، در این روش در یك شهر یا مناطق وسیعی از آن و بستگی به فاصله و محل قرار گرفتن نسبت منبع فرستند پارازیت، تقریبن تمامی فركانسهای ماهواره‏ای در جهتهای مختلف از كار می‏افتند.
دقیقن همانند پارازیت‏های فعلی كه تقریبن در تمامی كانال‏ها اختلال ایجاد میكنه.این نوع پارازیت در ساعات معینی شروع می‏شوند(بیشتر از زمان شروع پخش برنامه‏های زنده كانال‏های مانند *** و BBC) و تقریبن تا دیر وقت شب ادامه دارند و سپس بطور ناگهانی قطع می‏شوند.
متاسفانه این روش بسیار خطرناك و مضر برای سلامتی انسان و مخصوصن خانمهای باردار نیز می‏باشد.

روش مقابله با پارازیت ماهواره

راههاي مقابله با اين امواج
قبل از هر چيزي پيشنها ميكنم در صورتي كه براي شما مقدور باشه :
اول :
تمام سيمها و اتصالات خود را چك كنيد و در صورت استفاده از سيمهاي با كيفيت پايين يا چند تكه آنها را عوض كنيد.
دوم :
از LNBهاي قدرتمند و با Noise Figure پايين‏تري (كه اكثرن آنها را به نام LNB ضد پارازيت مي‏شناسند) مانند: Premium2،PremiumHD و يا X-Cruiser استفاده كنيد.
اولين و كارآمدترين روش استفاده از مانع سخت
اين روشي كه درحال حاضر خودم هم دارم استفاده مي‏كنم و با ضرس قاطع ميتونم بگم كه عملي و جواب ميده،كافي شما ديشتان را با توجه به جهت منبع ارسال پارازيت در محلي قرار دهيد تا مانعي سخت سر راه امواج باشه.
قبل از هركاري سعي كنيد منبع و جهت ارسال پارازيـــت را پيدا كنيد.
در هنگام اوج پارازيت کليه قسمتهاي پشت بام را تست کنيد و جايي را که کمترين پارازيت را داشت براي فيكس کردن ديــــــش انتخاب کنيد. مثلا در چهار طرف خرپشته(قسمتي كه واسه راه پله بالا اومده) امتحان كنيد، طوري كه بين ديـــش و منبع پارازيت قرار گيره،در جايي كه تا حد ممکن در يک طرفش يا ديوار يا کولر باشه که از يک سمت حداقل پارازيت مسدود بشه.
عكس 1 :
در يك ساختمان محل‏هاي فرضي نصب ديش كه با A , B , C در شكل زير مشخص شده‏اند را مشاهده ميكنيد.
همچنين نحوه دريافت سيگنال از ماهواره و دكل فرستنده پارازيت كه امواج را بطور افقي منتشر ميكنند در شكل مشخص شده است.
محلهاي A و B چون جلوي آنها هيچ مانعي وجود ندارد هم سيگنال ماهواره‏اي را دريافت ميكند و هم امواج پارازيت را،
ولي اگر خوب دقت كنيد محل C با مقداري فاصله از يك مانع سخت(ديوار) بنحوي قرار گرفته كه به راحتي سيگنال ماهواره را دريافت مي‏كند بدون اينكه امواج پارازيت روي آن تاثيري داشته باشد.
با توجه و دقت به عكس زير مي‏توانيم ديش خود را در محلي با فاصله مناسب، در پناه يك مانع سخت بزرگ مانند ديوار،ساختمان يا كولر قرار دهيم تا امواج پارازيت به آن برخورد نكند.
البته لازم بذكر است كه اگر محل C را به محل D منتقل نماييم، روي دريافت سيگنال از ماهواره تاثير ميگذارد ،پس بايد سعي كنيم تا فاصله لازم را از مانع سخت رعايت كنيم

1

به عكس زیر نیز دقت كنيد و محل قرار گرفتن دیش زیررا خوب ببينيد:

2

البته اگر شما چنين محل مطمئني را هم پيدا نكرديد مهم نيست چون ميتونيد فقط جهتي كه امواج پارازيت از آنسو ارسال ميشند را ببنديد و ديش خود راكنار ديوار يا كولر يا هر مانع سخت ديگه‏اي قرار بدهيد.
با توجه به عكس زیر كاملا متوجه خواهيد شد كه منبع ارسال پارازيت نسبت به ديش از سمت چپ و غرب بوده كه با قرار دادن ديش در جوار اين كولر تونستم به كل مشكل پارازيت را در اين مورد هم حل كنم

3

عكس زیرروش استفاده از دو ديش روبروي هم رانمايش و توضيح ميدهد.
(توضيح اينكه اين روش همان روش مانع سخت است كه شما بجاي ديش از كولر،توري يا هر مانع سخت ديگري هم مي‏توانيد استفاده كنيد)
استفاده از یک دیش (بدون LNB) جلوی دیش اصلی با فاصله حدودی بین نيم تا 1متر (به نحوی که گودي دیش ها به سمت هم باشد).
توجه کنید دیشی که جلوی دیش اصلی می گذارید،نسبت به مركز ارسال پارازيت باید مایل به همان سمت باشد

عكس زیر را « مريم » خانم گرامي از اصفهان فرستادند كه بنظر خودم واقعن جالب و ابتكاري بود.ابتكار جالب ايشان در بكار بردن روش ديش اضافي بعنوان مانع سخت و استفاده از دم دست ترين وسايل موجود براي مقابله با امواج پارازيت.
كامنت خود ايشان:
من هم موفق شدم. البته با کمی ابتکار از خودم.خیلی جالبه .این هم عکسش:

5

این هم یک روش دیگر:

تصاوير زیر هم بنوعي همان روش استفاده از مانع سخت است با اين تفاوت كه در اين روش از 2 سيم ارت هم استفاده شده.اين كه آيا واقعن اين سيمها كمكي به حل مشكل ميكنند يا اينكه كار اصلي را 4پايه قرار گرفته در كنار ديش بعنوان يك مانع سخت انجام ميدهد براي خود من هنوز جاي سئوال است،
ولي چون بعنوان يك روش كارآمد مورد استفاده قرار گرفته و از آن نتيجه مورد نظر هم گرفته شده،خدمت دوستان عزيز ارائه ميگردد

با توجه و دقت به عكسهاي بالا  ميتونيد بخوبي متوجه بشيد كه حتا مي‏توانيد از ديوار،كولر،حصارهاي توري فلزي يا سيمي يا هرچيز مشابه آنها بعنوان مانع سخت استفاده كنيد و از شر پارازيت راحت بشيد.
و اما عكس زیر را یکی از دوستان  فرستادند كه بخوبي توانستند با استفاده از توري از شر پارازيت راحت بشوند.

عكس و توضيحات خوب ايشان را بدون كم و كاستي ميگذارم :
توري 1 براي کانالهاي pmc -iran tv market بود
توري 2 براي gem – farsi1 -bbc-voa با فرکانس قبليش بود.
توري 3 براي mi tv- iran music -tv persia
البته عزيزان ممکنه منطقه اي که شما هستيد فرق کنه فقط بايد بگم حتي 1 سانتي متر بالا و پايين کردن توري تاثير داره بايد با دقت انجام بدين.
در ضمن هر چقدر توريها به ديش نزديک بشن تاثيري نداره بايد بين 1 تا 1.5 متر فاصله باشه تا ديش و اگر دقت کنيد توري شماره 3 حدود نيم متر فاصله داره با توري 1

عكس زیر را هم یکی از دوستان گرامي براي روشنتر شدن و توضيح بيشتر در مورد عكس بالا فرستادند.
این 1 عکسه که خودم بر اساس اون چیزایی که فهمیدم و چطوری پارازیت باعث میشه وارد چشم ال ان بی بشه و از کجاها میاد رو نشون داده.
کادرهای مستطیلی شکل ناحیه هایی هست که امواج برخورد میکنه م منعکس میشه خطهای سیاه امواج هستند خطهای سفید برگشت از دیش به چشم ال ان بی هست.
حالا هر چقدر نزدیک به محل ارسال باشید ممکنه از بالا هم برخورد داشته باشه که اون موقع تقریبا کاری نمیشه کرد.
بسته به نوع ارسال و چگونگی دستگاه هم مهمه.

عكس زیر هم فرستاده شده توسط یکی از دوستان عزيز است كه با استفاده از روش توري و كمي ابتكار از طرف خودشان تونستند از پس مشكل پارازيت بربيايند.توضيحات خود ايشان:
با استفاده از روش توري تونستم 100درصد كانالها را رفع پارازيت كنم.
الان تمام كانالها را دارم . براي آن دسته از دوستان كه بخوان بدونن ميگم كه منطقه ما پونك هستش و انواج پارازيت از سمت كوههاي دانشگاه علوم تحقيقات ارسال ميشه من توري را بين اين جهت و ديش گذاشتم و با كمي وقت و دقت تونستم تمام كانالها را با اينكه هوا ابري بود بگيرم. من از قفسه هاي فلزي استفاده كردم و همه ميتونن با هزينه كم (7، 8 هزار تومان) اين كار را انجام بدن .چون انعطاف اين روش بسيار زياده و توري را ميتوانين به هر شكلي ،با توجه به موقعيت ديش دربياوريد.

12

13

همچنين درصورت امكان ميتونيد ديشتان را توي بالكن يا در حياط خانه يا اگر حياط شما داراي استخر هست آن را توي استخر(البته خالي) قرار بدهيد،البته اگر در آپارتمان زندگي نمي‏كنيد

عكس های زیر قديمي‏ترين و اولين روش ميارزه با پارازيت را نشان ميده كه البته اين روش در چند سال گذشته كاربرد زيادي داشت و حتا هم اكنون نيز در مناطقي كه شدت پارازيت در آنها نسبتن كمتر و ضعيفتره قابل استفاده و اطمينانه

عكس زیر نيز يكي از روشهاي اوليه و قديمي مبارزه با پارازيته كه در اين روزها با توجه به شدت و منابع مختلف و متعدد ارسال امواج بعيد ميدونم كارآيي قديم خودش را داشته باشه.
البته شما ميتونيد از فيتورهاي قديمي آلومينيومي(استوانه‏‏اي و تو خالي) كه براي LNBهاي C.Band يا K.U در ريسيورهاي آنالوگ استفاده ميشد يا چيزي شبيه به آنها هم استفاده كنيد.
فقط توجه داشته باشيد هيچگاه قسمت انتهايي LNBتان در هر حالتي بايد باز بماند.

عكسهاي زیر روش استفاده از قوطي تن ماهي:
شخصا اين روش را در 2 مورد استفاده و از آن نتيجه خوبي گرفتم،
هرچند در چند مورد ديگه هيچ نتيجه‏اي نداشت، كه فكر ميكنم علت آن بخاطر مسير ارسال پارازيتها باشد.
1- يك قوطي تن ماهي را از دوطرف دربهايش را جدا كنيد.
2- قوطي را از سر (( ال ان بي‌‌ )) و دور آن قرار دهيد تا مانع رسيدن امواج پارازيت كه به صورت افقي مي آيند بشه
3- براي ايستادن قوطي مي تونيد اون رو بين سه ميله نگهدارنده (( ال ان بي )) گير بديد.
در ضمن بگم با قوطي كنسرو و يا رب نميشه چون ضخامت ورق اونها كمتر هست و همچنين ابعادشون هم مناسب نيست

عكس های زیرنيز يكي از روشهاي ابداعي براي مبارزه با اموج پارازيته،كه بايد از CDهاي NoName استفاده كنيد و اگر اينگونه CD را نتونستيد پيدا كنيد بايد لايه رنگي روي CDها را پاك كنيد و بعد دقيقن همانند شكل‏هاي زير با استفاده از چسب قطره‏اي كف ديش قرار دهيد       توجه كنيد: فاصله CDها در عكس  از يكديگر 2-3 CM بايد باشد.

چند روش پيشنهادي ديگر:
كشيدن و بستن توري در اطراف LNB:
كمي توري سيمي را در انتهاي 3پايه ديش ،درست در محل اتصال به فيتور LNB ببنديد،همانند روش فويل آلومينيومي.
خيس كردن ديش:
ريختن 2-4 ليتر آب روي تمام سطح و پايه‏هاي ديش.
تغيير اندازه ميله بالايي ديش:
ميله بالايي ديش را اندکي تغيير دهيد ميدونم امکان داره قدرت سيگنال پايين بياد مثلا بشه 45% ولي در عين ناباوري مي بينيد که مقدار پارازيت کمتر ميشه، در پارازيت زياد فکر قدرت بالا نباشيد زيرا هر چه ديش دقيق تر باشد به مرکز و قلب پارازيت نزديک تر مي شويد.
استفاده از جريان برق با ولتاژ پايين:
شما مي توانيد يک جريان برق 12 ولت را به ديش متصل نمائيد ، اين برق مي تواند توسط يک ترانس 12 ولت تامين شود . با اينکار قدرت دريافت امواج توسط ديش بيشتر خواهد شد .
ساخت اتاقك با برزنت يا ايرانيت:
يك اتاقک کوچک با برزنت يا ايرانت براي ديش خود بسازيد .حتي الامکان از عايق در ساخت آن استفاده کنيد،ميتوانيد چنين اتاقکي را با حداقل هزينه بسازيد.

در ادامه هم عكسهاي منابع ارسال پارازيت نصب شده در برج ميلاد را ميگذارم تا بدانيد و آگاه شويد كه يكي از مراكز اصلي ارسال پارازيت كجاست،جايي كه زماني قرار بود همانند برج معروف CN Tower تورنتو كانادا، نماد شهر تهران يا بقول خود مهندس كرباسچي يادگاري بجاي مانده از ايشان باشه كه با توجه به گذشت زمان و انتقال مستقيم ايشان از دفتر و صندلي رياست شهرادري تهران به بند و تخت زندان اوين، اين برج هم تغيير كاربري داد و در حال حاضر بجاي اينكه نماد شهر تهران باشه نماد سانسور و خفقان شده.

Advertisements

6 نظر برای “روش مقابله با پارازیت ماهواره

  1. سلام ممنون یه عکس سیاه سفید گذاشتی که دو تا دیواره از چوب با روکش فلزی داره… من به شخصهدیدم که واسه دستگاه های َ،ATMبانکها از این روش استفاده میکنن فک کنم عملی تر باشه

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s