پارازيت ماهواره- حكومت ايران متهم اول

متن زير عينا از وبلاگ بي بي سي نوشته صادق صبا برداشت شده است.
ظاهرا مساله امنيت ارتباطات و خرابكاري حكومت هاي طغيانگر (طاغوتي) و سركش كم كم دارد مساله اي جهاني مي شود.
********************

در هفته گذشته برای شرکت در نشست سالانه ماهواره عرب ست به بيروت رفته بودم. صدها نفر از مديران تلويزيون های مختلف جهان و کسانی که با فن آوری ماهواره ای سروکار دارند در آن حضور داشتند.

در حاشيه جلسات دو روزه اين نشست، موضوعی که از همه داغ تر بود پديده پارازيت انداختن بر روی بعضی از کانال های تلويزيونی به خصوص در يک سال اخير بود. حکومت ايران هم در جايگاه متهم اول نشسته بود.

در سال های اخير، پخش برنامه از طريق ماهواره ها رشد چشمگيری داشته است و هم اکنون هزاران کانال تلويزيونی و برنامه راديويی به زبان های مختلف از ده ها ماهواره پخش می شود.

حکومت ايران يکی از کشورهای پيشتاز در استفاده از امکانات ماهواره ای برای رساندن پيام خود به جهانيان است و هم اکنون برنامه های تلويزيونی و راديويی جمهوری اسلامی به زبان های مختلف جهان و به خصوص انگليسی، عربی و البته فارسی به سراسر جهان پخش می شود.

دولت ايران حتی برای پخش کانال های داخلی صدا و سيما به صنعت ماهواره ای نياز دارد.

موضوعی که بسياری از شرکت کنندگان در نشست بيروت را شگفت زده کرده بود اين است که چرا کشوری که بيش از همه از ماهواره برای پخش برنامه های خود استفاده می کند تلاش وافری به کار می برد تا ديگران را از اين حق محروم کند.

اقدام حکومت ايران در پارازيت اندازی بر روی برنامه های تلويزيون بی بی سی، تلويزيون صدای آمريکا و برنامه های دويچه وله نقض آشکار کليه مقررات بين المللی است و اين سه رسانه اخيرا در بيانيه مشترکی اين اقدام ايران را شديدا محکوم کردند.

مساله خيلی ساده است. اگر حکومت ايران و يا هر حکومت ديگری مقررات بين المللی استفاده از ماهواره ها را رعايت نکند در دنيا آشوب ايجاد خواهد شد. درست مثل اينکه کسی مقررات رانندگی و يا مقررات هواپيمايی را رعايت نکند.

امروزه پارازيت انداختن بر روی کانال های ديگر کار دشواری نيست. هر حکومتی و حتی نهاد های غير دولتی هم می توانند به راحتی اين کار را انجام دهند. تنها کافی است که حکومتی دست از رعايت قراردادها بشويد و اهميت ندهد که از آن به عنوان يک حکومت ياغی اسم برده شود.

تصور کنيد که هر حکومتی از اين پس تصميم بگيرد که بر روی کانال هايی که خوشش نمی آيد پارازيت بيندازد آن وقت چه آشفتگی غير قابل تصوری در دنيا ايجاد می شود.

جالب توجه است که گويا اخيرا کانال العالم ، برنامه عربی زبان جمهوری اسلامی که در بين توده ها ی عرب در منطقه بينندگان قابل توجهی دارد، قربانی پارازيت اندازی شد ودر نتيجه پخش آن از ماهواره های عرب ست و نايل ست قطع شد.

در حاشيه نشست بيروت گفته می شد که گردانندگان اين دو ماهواره به اين دليل العالم را قطع کردند چون پارازيتی که بر روی اين کانال انداخته می شد باعث شده بود که در کانال های ديگری که در مجاورت العالم قرار داشتند اختلال ايجاد شود.

معلوم نيست که اگر خبر پارازيت اندازی بر روی العالم درست باشد از جانب چه کسی صورت گرفته است.

من خود شاهد بودم که يکی از مسئولان ارشد صدا و سيمای جمهوری اسلامی با مسئولان ماهواره عرب ست در لابی هتلی که نشست در آن برگزار شده بود مدتی طولانی جلسه داشت تا احتمالا آنان را قانع کند که العالم را دوباره بر روی اين ماهواره برگردانند.

از چند نفر در حاشيه نشست شنيدم که می گفتند از اينکه کانال العالم احتمالا به دليل پارازيت اندازی قطع شده خوشحالند چون ممکن است که حکومت ايران حال درک کند که اين کار چقدر زشت است.

مساله پارازيت اندازی کم کم به يک دردسر بزرگ برای سازمان های جهانی ارتباطات و صاحبان ماهواره ها تبديل می شود.

البته پارازيت اندازی پديده جديدی نيست و در گذشته نيز گاه گاهی از طرف کشورهای ديگر صورت می گرفت، ولی اقدامات حکومت ايران در هفت هشت ماه گذشته به اين پديده ابعاد جديدی داده است.

کسانی که ماهواره را اختراع کردند برای جلوگيری از پارازيت اندازی چاره ای نينديشيدند. آنها فکر می کردند که اين اختراع بزرگ در زمينه ارتباطات برای استفاده همگان است و شايد تصور نمی کردند که روزی ممکن است حکومت هايی مثل حکومت اسلامی ايران پيدا شوند که خود را آن چنان از امواج ماهواره ای در خطر ببينند که بخواهند با زير پا گذاشتن همه مقررات بين المللی در کار ماهواره ها اختلال ايجاد کنند.

ماهواره ها نه تنها نمی توانند امواج پارازيتی را از امواج معمولی تشخيص دهند بلکه نگرانی بزرگ برای صاحبان ماهواره ها اين است که پارازيت اندازی مداوم و شديد، آن طور که حکومت ايران در ماه های اخير انجام داده است، ممکن است به اين ماهواره ها صدمات جبران ناپذيری وارد کند.

بنابراين طبيعی است که در نشست امسال ماهواره عرب ست در باره چگونگی ايمن کردن ماهواره ها در مقابل پارازيت اندازی بحث های زيادی صورت گرفته باشد.

دور نخواهد بود که مهندسان و کارشناسان ماهواره ای اين پديده مهم ارتباطی را مثل ماهواره های نظامی در مقابل پارازيت اندازی ايمن کنند. پرسش اين است که حکومت هايی که می خواهند مردم خود را از دسترسی به منابع مستقل و متفاوت خبری محروم کنند، آن گاه چه خواهند کرد؟

صادق صبا، رئيس بخش فارسی بی بی سی است.

*****************************
نوشته هاي ما را دنبال كنيد. كمپين مبارزه با پارازيت و فيلترينگ

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s